Brugerlogin

Indtast dit brugernavn og kodeord her for at logge ind på websitet:
Log ind

Har du glemt dit kodeord?

Kalender

13dec kl. 19:30

Julekoncert - Konservatoriets Pigekor u.l.a. Helle Høyer Vedel

Det Jyske Musikkonservatoriums Pigekor består af 40 sangglade og dygtige >

15dec kl. 15:00

Støttekoncert for Reden

En kavalke af messingblæs og smukke sangpræstationer venter os ved denne >

03jan kl. 10:30

Højskole - ”At være en del af noget større” ved Josefine Passer

”At være en del af noget større” ved Josefine Passer

Hør Josefine Passer >

09jan kl. 19:00

Aftenhøjskole - ”Made in Aarhus” – Er Magnum-isen virkelig fra Aarhus?  ved Dorte Søholm

”Made in Aarhus” – Er Magnum-isen virkelig fra Aarhus? 

Det vidste jeg >

10jan kl. 14:00

TorsdagsTræf - ”Det bedste af Aarhus – om fredede bygninger” ved Henrik Fode

”Det bedste af Aarhus – om fredede bygninger” ved Henrik Fode

I et glimt >

17jan kl. 10:30

Højskole - ”Livet set med Hvid-vinkel” ved Kurt Flemming, Bakkens Pjerrot

”Livet set med Hvid-vinkel” ved Kurt Flemming, Bakkens Pjerrot

Foredraget >

17jan kl. 19:30

Nytårskoncert med to organister

De to organister Torben Krebs og Anders Gaden spiller hver for sig og >

24jan kl. 14:00

TorsdagsTræf - ”Røverhistorier” ved Flemming Både

”Røverhistorier” ved Flemming Både

Det er ganske vist, at der i og omkring >

29jan kl. 11:00

Babysalmesang v/Matilde Mosekjær

 

30jan kl. 00:00

Klub 30+

”Store spilleaften”

Vi hygger os med kirkens mange spil, hvor det nyeste >

31jan kl. 10:30

Højskole - ” Præstehistorier fra Fyn og Sønderjylland - og nogen af dem er ikke engang løwn” ved Johannes Engholm Gjesing

” Præstehistorier fra Fyn og Sønderjylland - og nogen af dem er ikke engang >

05feb kl. 11:00

Babysalmesang v/Matilde Mosekjær

 

06feb kl. 19:00

Aftenhøjskole - ”Fra bananstat til diktatur” ved Poul Abildgaard

”Fra bananstat til diktatur” ved Poul Abildgaard

Tiden op til reformationen >

07feb kl. 14:00

TorsdagsTræf - ”En musikalsk blæksprutte” ved Nils Adrian Espersen

”En musikalsk blæksprutte” ved Nils Adrian Espersen

Det begynder med en >

12feb kl. 11:00

Babysalmesang v/Matilde Mosekjær

 

14feb kl. 10:30

Højskole - ”Min bedstemor og andre fyrtårne” ved Carsten Holvad

”Min bedstemor og andre fyrtårne” ved Carsten Holvad

Om at blive til nogen >

19feb kl. 11:00

Babysalmesang v/Matilde Mosekjær

 

20feb kl. 19:00

Sogneaften, 19-21.30: Tidl. forsvarschef, general Jesper Helsø: Danmarks internationale indsats – hvor, hvorfor og hvem var det,

Onsdag d. 20. februar 2019 kl. 19.00

Tidl. forsvarschef, general Jesper >

21feb kl. 14:00

TorsdagsTræf - ”Fotografen Jacob A Riis” ved Poul Marcus Iversen

”Fotografen Jacob A Riis” ved Poul Marcus Iversen

Journalist, social >

26feb kl. 11:00

Babysalmesang v/Matilde Mosekjær

 

27feb kl. 19:00

klub 30+

”Radisserne – verdens bedste tegneserie”

Ved Henrik Oest

Fortællingen om >

28feb kl. 10:30

Højskole - ”Erindringssalon – Kan du huske, hvordan man danser jitterbug?” ved Erindringsfabrikken

”Erindringssalon – Kan du huske, hvordan man danser jitterbug?”

ved >

28feb kl. 19:30

Aarhus Strygerensemble med Anders Gaden

Aarhus Strygerensemble har eksisteret siden 1992 og består af cirka 25 >

05mar kl. 11:00

Babysalmesang v/Matilde Mosekjær

 

06mar kl. 19:00

Aftenhøjskole - ”Livet bag murene – i fængslet” ved B-siden

”Livet bag murene – i fængslet” ved B-siden

 

B-siden er en sammenslutning af >

07mar kl. 14:00

TorsdagsTræf - ”Sangeftermiddag” ved Svend og Maria Sørensen

”Sangeftermiddag” ved Svend og Maria Sørensen

Maria og Svend kommer igen og >

12mar kl. 11:00

Babysalmesang v/Matilde Mosekjær

 

14mar kl. 10:30

Højskole - ”Min historie, din historie, vores historie” ved Steff Ejlertsen

”Min historie, din historie, vores historie” ved Steff Ejlertsen

Et >

19mar kl. 11:00

Babysalmesang v/Matilde Mosekjær

 

20mar kl. 19:00

Sogneaften, 19-21.30 ved ph.d. Bodil Lodberg: De glemte pionerer i den kirkelige sociale indsats i Aarhus.

Onsdag d. 20. marts 2019 kl. 19.00

Underviser på Diakonhøjskolen, ph.d. >

21mar kl. 14:00

TorsdagsTræf - ”Malta – perlen i Middelhavet” ved Lars-Bo Bendixen

”Malta – perlen i Middelhavet” ved Lars-Bo Bendixen

Malta – perlen i >

26mar kl. 11:00

Babysalmesang v/Matilde Mosekjær

 

27mar kl. 19:00

Klub 30+

”Film-aften”

Vi går i biografen i kirkens kælder og ser en film på >

28mar kl. 19:30

Klaveraften med Thomas Tronhjem

Thomas Trondhjem er født i Danmark i 1954. Studier på musikkonservatoriet i >

31mar kl. 13:20

Børnegudstjeneste

 

02apr kl. 11:00

Babysalmesang v/Matilde Mosekjær

 

03apr kl. 19:00

Aftenhøjskolen

”Putins Rusland” ved Jens-Kristian Lütken

 

Jens-Kristian Lütken er uddannet >

04apr kl. 14:00

TorsdagsTræf - ”Påske – hvad er det nu, det handler om” ved Henrik Oest

”Påske – hvad er det nu, det handler om” ved Henrik Oest

Vi ved alle, hvad >

07apr kl. 16:00

Koncert med Barbaros

BarbAros består af 20 dygtige mandlige korsangere i alderen 18 - 30 år fra >

09apr kl. 11:00

Babysalmesang v/Matilde Mosekjær

 

17apr kl. 19:00

Sogneaften, 19-21.30: Om det jødiske påskemåltid ved Poul Langagergaard

Onsdag d. 17. april 2019 kl. 19.00

Poul Langagergaard:

Det jødiske >

24apr kl. 19:00

klub 30+

”OL i parken og småkagekonkurrence”

Vi går en tur i Marienlystparken og >

02maj kl. 14:00

TorsdagsTræf - ”Forårs-udflugt”

”Forårs-udflugt”

Vi fylder bussen og drager ud i landet.

Se opslag, når >

15maj kl. 19:00

Sogneaften, 19-21.30, ved pilgrimspræst Elisabeth Lidell: om at gå i Guds navn - i stedet for at gå i stå...

Onsdag d. 15. maj 2019 kl. 19.00

Pilgrimspræst Elisabeth Lidell:

Om at gå i >

14jun kl. 00:00

Klub 30+

”Klub 30+ weekend i Oddesund”

Helligåndskirken er medejer af en skøn lejr i >

06okt kl. 16:00

Bob Dylan Koncert

Når DISSING & LAS synger Dylan, er det med en selvfølgelighed, der får alle >

Gudstjenester