Brugerlogin

Indtast dit brugernavn og kodeord her for at logge ind på websitet:
Log ind

Har du glemt dit kodeord?

Kalender

 
 
06aug kl. 09:30

Vandrelaug

 

07aug kl. 09:00

Morgensang

Coronatiden har lært os at der ikke er noget så skønt som at starte dagen >

13aug kl. 09:30

Vandrelaug

 

14aug kl. 09:00

Morgensang

Coronatiden har lært os at der ikke er noget så skønt som at starte dagen >

16aug kl. 17:00

SU-middag

 

20aug kl. 09:30

Vandrelaug

 

26aug kl. 19:00

Sogneaften, 19.00, ved organist Anders Gaden: Salmer og deres bearbejdelser for orgel. En anderledes sangaften

Onsdag d. 26. august kl. 19.00:

Vi begynder i kirkerummet, hvor Anders vil >

27aug kl. 09:30

Vandrelaug

 

02sep kl. 19:00

Aftenhøjskole

”Kim og Caminoen” ved Kim Sagild

Efter et langt liv som musiker, komponist, >

03sep kl. 09:30

Vandrelaug

 

03sep kl. 14:00

TorsdagsTræf

”Badehotellets Jylland – fra svinekort til socialreform”

ved Benno Blæsild

 >

03sep kl. 19:00

Højskolesang

Højskolesang i kirken

Vi inviterer igen til Højskolesang. Her vil vi en hel >

09sep kl. 13:00

Café Koncert - Anders Gaden, orgel

Velkommen indenfor i kirken til en halv times orgelkoncert med kirkens >

10sep kl. 09:30

Vandrelaug

 

10sep kl. 10:30

Formiddagshøjskole

”125 år med Højskolesangbogen?” ved Birgitte Hansen

En musikalsk tidsrejse >

16sep kl. 19:00

Sogneaften, 19-22: Thomas Bjerg Mikkelsen, Alle vil jo bare elskes - En livstidsfanges historie og en vens tanker

Fakultetsleder
Thomas Bjerg Mikkelsen:

Alle vil jo bare elskes.

En >

17sep kl. 09:30

Vandrelaug

 

17sep kl. 14:00

TorsdagsTræf

17. september 2020              

”Danske kriminalsager 1900-1980

Rovmordere, >

20sep kl. 17:30

SU-middag

 

22sep kl. 11:00

Babysalmesang

 

24sep kl. 09:30

Vandrelaug

 

24sep kl. 10:30

Formiddagshøjskole

”Tænk at livet koster livet” ved Henrik Stubkjær - Biskop i Viborg

Kom og >

29sep kl. 11:00

Babysalmesang

 

01okt kl. 09:00

TorsdagsTræf - Udflugt

"Udflugt i efterårslandet”

Vi sætter os godt til rette i bussen og nyder en >

01okt kl. 09:30

Vandrelaug

 

04okt kl. 14:00

Organistens Jubilæumskoncert - Highlights med udvidet kirkekor

I dagens anledning samles et ekstra stort kirkekor med tidligere ansatte >

06okt kl. 11:00

Babysalmesang

 

07okt kl. 19:00

Aftenhøjskolen

”Lykke-Liga” Ved Rikke Nielsen

Rikke Nielsen fortæller i dette >

08okt kl. 09:30

Vandrelaug

 

08okt kl. 10:30

Formiddagshøjskole

” Lykke-Liga” ved Rikke Nielsen                                            >

08okt kl. 19:00

Højskolesang

Højskolesang i kirken

Vi inviterer igen til Højskolesang. Her vil vi en hel >

15okt kl. 09:30

Vandrelaug

 

18okt kl. 17:30

SU-middag

 

20okt kl. 11:00

Babysalmesang

 

21okt kl. 13:00

Café Koncert - Anders Gaden, orgel

Velkommen indenfor i kirken til en halv times orgelkoncert med kirkens >

21okt kl. 19:00

Sogneaften, 19-22: Generalsekretær Henrik Bundgaard Nielsen - Når Folkekirken sætter alle sejl til… Om Folkekirkens udfordring

Generalsekretær for Kirkefondet

Henrik Bundgaard Nielsen:

Når Folkekirken >

22okt kl. 09:30

Vandrelaug

 

22okt kl. 10:30

Formiddagshøjskole

”Et levet liv set i bakspejlet” ved Ivar Brændgaard

Fra roehakker over >

27okt kl. 11:00

Babysalmesang

 

29okt kl. 09:30

Vandrelaug

 

29okt kl. 14:00

TorsdagsTræf

”Tæt på de kongelige” ved Flemming Nielsen

Flemming Nielsen er journalist og >

03nov kl. 11:00

Babysalmesang

 

04nov kl. 19:00

Aftenhøjskole

”Helle for lykken” ved Helle Lyster

Helle Lyster er mangeårig journalist og >

05nov kl. 09:30

Vandrelaug

 

05nov kl. 10:30

Formiddagshøjskole

”Ankerfjord Hospice – om livet ” ved Herdis Hansen

Herdis Hansen har været >

08nov kl. 20:00

Seks organister spiller ud

Søndag den 8. november spiller de 6 organister der udgør majoriteten i >

10nov kl. 11:00

Babysalmesang

 

12nov kl. 09:30

Vandrelaug

 

12nov kl. 14:00

TorsdagsTræf

”Dobbeltagenten Harvy Jensen – Randersgruppen og Hvidstensgruppens >

12nov kl. 19:00

Højskolesang

Højskolesang i kirken

Vi inviterer igen til Højskolesang. Her vil vi en hel >

14nov kl. 16:00

AFTENMUSIK - 20 år med Det Ny Kammerkor

Denne eftermiddag fejrer Det Ny Kammerkor sit 20 års jubilæum med en >

15nov kl. 17:30

SU-middag

 

17nov kl. 11:00

Babysalmesang

 

18nov kl. 19:00

Sogneaften, 19-21-30, ved Birgitte Graakjær Hjorth: Hvem er de frivillige (i Helligåndskirken), og hvordan holder vi på dem?

Onsdag d. 18. november kl. 19.00:

Center- og afdelingsleder for >

19nov kl. 09:30

Vandrelaug

 

19nov kl. 10:30

Formiddagshøjskole

”Foredrag om det danske vejr og TV-vejret” ved Peter Tanev

Et foredrag der >

24nov kl. 11:00

Babysalmesang

 

26nov kl. 09:30

Vandrelaug

 

01dec kl. 11:00

Babysalmesang

 

03dec kl. 09:30

Vandrelaug

 

03dec kl. 14:00

TorsdagsTræf

”Julenissen på besøg” ved Pia Voxtorp

Kom med til et anderledes og festligt >

08dec kl. 11:00

Babysalmesang

 

22dec kl. 19:30

SYNG MED JULEKONCERT

Helligåndskirkens indbyder til en syng med julekoncert hvor Det Ny >

06jan kl. 19:00

Aftenhøjskole

”Thumpisme – den nye verdensorden”  ved Allan Spangsberg Nielsen

Cand.scien >

07jan kl. 10:30

Formiddagshøjskole

Tro og viden ved Hans Buhl

Tidligere tiders verdensbilleder viser, at der i >

14jan kl. 14:00

TorsdagsTræf

”Holger Danske” ved Hans Peter Rasmussen

Hør alt om den danske helt, som >

21jan kl. 10:30

Formiddagshøjskole

”Genforeningen – vejen hjem” ved Annemarie Morris

Genforeningen i 1919 står >

28jan kl. 14:00

TorsdagsTræf

”Livskvalitet: Bor vi i verdens bedste land? ved Bodil Johanne Jørgensen

Man >

03feb kl. 19:00

Aftenhøjskole

”Huler – verdens sidste” ved Louise Korsgaard

Louise er Danmarks mest >

04feb kl. 10:30

Formiddagshøjskole

”Henrik Pontoppidan – ”Lykke-Pers forfatter”” ved Henning Nørhøj

”Han var en >

11feb kl. 14:00

TorsdagsTræf

”Bovbjerg, Thyborøn, Lemvig og Jegindø” ved Eigil Lyhne

Bovbjerg fyr er kun >

18feb kl. 10:30

Formiddagshøjskole

”………………….” ved Poul Marcus Iversen

25feb kl. 14:00

TorsdagsTræf

”Grønland i 1000 år” ved Esben Harding Sørensen

Ved foredraget skal vi høre >

03mar kl. 19:00

Aftenhøjskole

”Sorgens væsen – om at miste og leve videre” ved Charlotte Bork Høvsgaard

Fo >

04mar kl. 10:30

Formiddagshøjskole

”Min barndom i Åbyhøj i 50’erne” ved Ingelise Dalberg-Larsen

Erindringsglimt >

11mar kl. 14:00

TorsdagsTræf

”Grønland i 1000 år” ved Esben Harding Sørensen

Ved foredraget skal vi høre >

14mar kl. 16:00

Ensemble Edge - Jan Johansson Tribute

 

18mar kl. 10:30

Formiddagshøjskole

”Om Peter Sabro – fra skomagerlæst til Dampdragens klør”

ved Torben Tramm

Ju >

25mar kl. 14:00

TorsdagsTræf

”Det sjove er, at det er alvor” ved Anders Errboe

Fra et liv med musik >

07apr kl. 19:00

Aftenhøjskole

”Historien bag ansigterne” ved Jens Andersen

På sine rejser besøger Jens >

08apr kl. 14:00

TorsdagsTræf

”Kend din by: Aarhus ved Henrik Fode

Gennem billeder giver foredraget >

22apr kl. 14:00

TorsdagsTræf

”Flemming Bamse Jørgensen”

ved Erik Sletting

Kom med til et musikalsk >

02maj kl. 16:00

Den Danske Salmeduo

       "Du skønne land" - Genforening og fællessang i nyt lys

Den 25. >

13maj kl. 14:00

TorsdagsTræf

”Udflugt”

Vi slutter en dejlig sæson af med en tur ud i forårslandet.

Se >